PEGGA Yazılım ve Web Hizmetleri olarak sizleri dijital çözümlere ulaşmanıza öncülük ediyoruz.

İletişim

Location

Şekerhane mah. Ali İmam sk. No:37 PEGGA Yazılım, Alanya/Antalya

Efsanevi grup The Beatles, yapay zekanın yardımıyla geri döndü ve uzun yılların ardından ilk kez yeni bir şarkı yayınladı. “Now and Then” son Beatles parçası olarak tanıtılıyor ve bu tanıtım, üyelerinden ikisinin hayatta olmadığı ve diğer ikisinin de 80 yaşın üzerinde olduğu düşünüldüğünde oldukça mantıklı.

Şarkı, John Lennon‘ın 1970’lerden kalma bir demo parçası ve George Harrison‘ın 1995’ten kalma bir gitar parçası kullanılarak oluşturuldu. Hayatta kalan Beatles üyeleri Paul McCartney ve Ringo Starr, modern makine öğrenimi teknolojisinin yardımıyla melodiyi tamamladı. Şarkıyı hemen aşağıdan dinleyebilirsiniz.

İlk olarak yönetmen Peter Jackson tarafından, Apple için Get Back belgeselini hazırlarken kullanılan yazılım, Lennon’ın vokalini piyanodan herhangi bir taşma olmadan ayırmayı başardı ve McCartney ile Starr’a istediklerini ekleme özgürlüğü verdi.

Lennon’ın vokallerinin öne çıktığı nispeten yavaş bir balad olan Now and Then’de McCartney bas gitar çalıyor ve Starr da baterinin başında oturuyor. Gitar solosu Harrison tarzında olsa da, doğal olarak onun tarafından çalınmıyor.

YouTube videosunun açıklama kısmında yazana göre Now and Then’in, 1970’lerin Lennon demolarından derlenen diğer iki parça olan “Free as a Bird” ve “Real Love” ile birlikte 1995 yılında The Beatles Anthology‘nin bir parçası olarak çıkması gerekiyordu. Ancak 1990’larda Lennon’ın vokalini piyanodan ayıracak teknoloji yoktu ve bu plan o zaman için gerçeğe dönüşmedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir